Kayıt Sistemi ve Felsefesi

Son aylarda o kadar çok soru ve mesaj geldi ki, bu yazımda seçenekli kayıt sistemi konusunu biraz açmak istedim. Belki biliyorsunuzdur, geçen seneden beri eğitimlerimiz için kayıt ücretini herkesin kendisine uygun olan seçimi yapabileceği şekilde sunmaya başladım.

Konuya girmeden önce şunu belirtmek istiyorum ki, yoganın düzgün bir şekilde öğretildiği bir eğitimde, hayatınız boyunca giderek büyüyen bir bitkinin tohumunu atıyorsunuz aslında. Böyle bir eğitimde paylaşılanlar bence paha biçilmez değerde oluyorlar. Bunları yoganın doğru bir şekilde öğretildiği tüm eğitimler için yazıyorum.

Yoga olmak zorunda da değil; hayatınızın her anında size destek sunan, hiç bitmeden ve hep büyüyerek içinizde açılan herhangi bir eğitimin maddi bir karşılığı olamayacağını düşünüyorum. Yalnızca kayıt olabilme koşullarını belirtmek için belirli rakamlar konabilir.  

UYGULADIĞIMIZ SEÇENEKLİ KAYIT SİSTEMİ

Bizim Yoga Alliance Sertifikalı 200 Saatlik Eğitimin kayıt sisteminde, geçen seneden beri farklı ücret seçenekleri sunmaya başladım. Bu yalnızca katılımı kolaylaştırmak için yaptığım bir uygulamaydı. Yani aslında eğitimin minimum-maksimum değerini belirleyen rakamlar değillerdi. 

Bu adımı atmadan önce beni tek düşündüren detay, günümüzdeki insan psikolojisinin, genelde rakamı yüksek olanı değerli, rakamı uygun olanıysa değersiz olarak görmesi olmuştu. Yirmi üç yıllık araştırmamın neticesinde oluşturduğum bir eğitimin, sırf bu sistemden dolayı değersizleştirilmesinden korktum. Fakat yine de içeriğine güvenerek bu sistemi açtım.

Seçenekli kayıt sistemine geçtiğimizde, bir çok şaşkınlık mesajı ve soru aldım. Bunun suistimal edilebileceği, durumu iyi olanların da en düşük rakamdan kayıt yapabileceği söylendi. Hatta kontrol edip etmediğimiz soruldu. Tabi ki böyle bir şeyi hiç düşünmedim bile. Çok farklı bir yerden bakıyorum ve bu sisteme öyle de bakılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu bence yalnızca, insanın enerjisinin ne kadarını vermeye hazır olduğuyla ilgili bir durum.

PARA YALNIZCA ENERJİNİN TEMSİLİ BİR BİRİMİNİN ADI

Şöyle ki, bir insanın çok parası olabilir fakat hayatının o döneminde az enerjisi olabilir. Motivasyonu düşük olabilir. Veya kendince bir takım nedenleri olabilir. Bu durumda bir eğitimin belirli, değişmez ve yüksek bir rakamının olması, o yöne doğru hareket etmekten alıkoyabilir bir çok insanı. Şartlarının uygun olmamasından ziyade, kendine bu konuda güvenemeyebilir. Bu yüzden eğitime giriş için, farklı seçeneklerin olmasının bir çok farklı psikolojiye de alan açtığını düşünüyorum. 

Özetle, enerjiye yalnızca para olarak bakmamak lazım. Bir insanın parası çok ama enerjisi az olabilir. Bu şekildeki opsiyonlu kayıt sisteminin en azından bir adım atmaya, giriş yapmaya teşvik ettiğini düşünüyorum. Bu adımı attıktan sonra eğitimin içinde zaten bir çok açılım yaşayabiliyorsunuz. Enerjiniz kendiliğinden değişmeye başlıyor.

“CURRENCY” YANİ AKIŞTA, HAREKET HALİNDE OLAN

Bunların yanı sıra, günümüzde zaten para konusunun açılması gerektiğini düşünüyorum. Rahatça konuşulabilmeli bence. Herkes utanıp sıkılıyor. Bence bu çalışılması gereken bir konu.

Para bir takas aracı. İşlerimizi kolaylaştırıyor yalnızca. Enerjinin temsili bir birimi. Onu tuttuğunuz zaman durağanlaşıyor enerjiniz. Gerçek ihtiyaçlarınızı görür ve ne kadar kolay bir şekilde oraya doğru kanalize ederseniz, aslında enerjiniz de o kadar artıyor. Gelmesi gereken para size zaten geliyor. Bu noktada ingilizcede para için kullanılan “Currency” kelimesinin “akış, hareket halinde olan” manasına gelmesinin de güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Kayıt sistemi konusuna geri döneceğim. Araya eklemek istedim. Biz genelde, almak, tuttuğunu koparmak, başarmak üzerine eğitim alıyoruz. Tarım devrimine geçtiğimizden beri biriktirme üzerine düşünmeye başlamışız. Oysa yoga vermeyi öğrenmekle ilgili. Ve biliyor musunuz bu yoga pozları için de geçerli. Mesela pozlarla ilgili bana sıklıkla “pozların getirisi ne olur?”, “Bu pozdan ne alırım?”, “Ne elde ederim?” gibi sorular sorulur. Çok doğal. Çünkü bu eğitim sistemiyle yetişince bu şekilde, sonuç odaklı düşünülüyor. “Yapacağım tamam ama ne olacak?”

Yoga deneyimin içinde anlaşılıyor. Pozları yapmayı öğrendiğiniz süreçte, aslında onlardan bir şey elde etmeyi değil, pozun içine kendinizi vermeyi öğreniyorsunuz. Böylece poz yapmıyorsunuz. Onun kendisi oluyorsunuz. Bu bizi, yaptığımız her şeyde eylemin kendisi olmaya doğru götürüyor. Böylece yapan-yapılan ikiliği kalmamaya başlıyor.

VERMEYİ ÖĞRENMEK

Yoga almayı değil, vermeyi öğrenmekle ilgili bir süreç. Pozun içinde ondan ne elde edeceğinizi düşünürseniz pozdan kopuyorsunuz. Kendinizi poza verdiğinizde, tek bir beden olarak, beden bütünlüğü içinde hareket etmeye başlıyorsunuz. Bütün beden parçalarının uyanması, canlanması tüm bedene iyi geliyor. Böylece beden hafifliyor.

Bu noktada aslında yoga felsefesiyle poz uygulamasının iç içe geçtiği bir yere gelmiş oluyoruz. Birleşme manasına gelen Yoga kelimesinin kendisi de bu anlayışı doğruluyor. Bu konuyla ilgili başka bir yazıma şu linkten ulaşabilirsiniz. Kayıt sistemi konusuna geri dönelim.

GRUBUN KENDİ KENDİNİ DESTEKLEMESİ

Kayıt sistemi ile seçenekler sunmak bana da çok iyi hissettirdi. Benim için de gelen sorularla birlikte içinde bir çok şey öğrendiğim yeni bir deneyim oldu. Böylece durumu kısıtlı olanların da eğitim alabilmesi desteklenmiş oldu. Rahat durumda olanların, bu sistemi gördükleri ve kalplerinden öyle geçtiği için fazla fazla vermek istemelerinin hissini ve eğitime girdikten sonra daha fazla vermek isteyenlerin hissini de ayrıca yaşadım. Herkesin katılabilmesi için grubun kendi içinde, habersiz bir şekilde birbirine verdiği bir destek oldu bu dolayısıyla.

EĞİTİM HARİCİNDE BİR YIL BOYUNCA DERSLERE KATILIM

Bu kayıt sistemi ile bir şekilde eğitime kaydolunduğunda, eğitimin buluşma gün ve saatleri dışında, ayrıca bir yıl boyunca bizimle online derslere giriş paketi de hediye ediyorum. Bunun öncelikli nedeni, eğitim öncesi hazırlık yapılabilmesi ve eğitimden sonra da beraberce uygulamaya devam edebilmek. Böylece kaydınızı yapar yapmaz, eğitimin başlamasını beklemeden derslere başlayabiliyorsunuz.

Bu bir yıllık hediye paketin aynı zamanda hiç bitmeyen, başı sonu olmayan bir alana adım atmış olmamızın sembolik bir temsili olduğunu da düşünüyorum. Eğitim için ayırdığımız zaman bitiyor belki ama görüyoruz ki değişen bir şey yok. Yine hep beraber uygulamaya devam ediyoruz.

ONLİNE – FARKLI YERLERDE OLSAK DA KALPLER BİR

Eğitimimizde seksen kişi hep beraberiz. Eğitim saatleri dışındaki şu an Şubat başı, kış günü, hafta içi saat yedideki derslerimizeyse neredeyse yirmi kişi geliyor! Düşünün bunlar özellikle bu mevsimde motive olması zor derslerdir. Türkiye’nin ve dünyanın birçok farklı yerinden insanlar hep beraber aynı anı paylaşıyoruz! Hep beraber yoga yapıyoruz.

Bunu hep beraber yapmasak bu motivasyonu bulmak zor olurdu. Aynı tutku alanında olmak, birbirimizi görmek, beraber olduğumuzu bilmek bize güç veriyor. Böyle düzenli bir şekilde devam etmek de hepimizin hayatına ayrı ayrı enerji katıyor tabi ki!