Faruk Kurtuluş
Kurucu

Faruk Kurtuluş Özel Saint-Michel Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümü’nü birincilikle bitirdi ve ardından Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde Yüksek Lisansını tamamladı.

Yogayla ilk tanışması, henüz 9 yaşındayken Türkiye’de yoganın öncülerinden olan Müheyya İzer’in öğrencilerinden annesi Sitare Kurtuluş’u izleyerek olmuştu. Çocukluk ve gençlik yıllarında her zaman doğu felsefesine meraklı oldu. Yogaya 2002 yılında Esra Karaosmanoğlu’yla başladı. 2009 yılında Zeynep Aksoy’la Hocalık eğitimi’ni tamamladıktan sonra Cihangir Yoga’da ders vermeye başladı. 2010-2015 yılları arasında bu stüdyoda ders verdi. Bu dönemde bir taraftan Godfrey Devereux, Tias Little, Desire Rumbaugh, Paul Grilley, Chris Chavez, Sienna Sherman, Sean Corn and Edward Clark gibi dünyanın kendi alanlarında ün yapmış bir çok hocayla çalıştı ve eğitimler aldı. Aynı zamanda Türkiye’de Berivan Aslan’la Yin Yoga, Banu Çadırcı’yla Yoga Terapi, Mey Elbi’yle Vinyasa Yoga eğitimleri aldı. Chris Chavez’le bir hocalık eğitimi daha tamamladıktan sonra Fransa’da ve İtalya’da Godfrey Devereux’den Dinamik Yoga eğitimleri aldı. Genel olarak eğitimlerini Türkiye, Hindistan, Bulgaristan, İtalya ve Fransa’da aldı. Almanya, Avusturya, Macaristan, Tayland ve İspanya’da bir çok farklı çalışmaya katıldı ve tecrübeler edindi. Svagito Liebermeister ile İstanbul’da ve Bulgaristan’da “Aile Dizimi” ve “Danışmanlığın Zen Yolu” eğitimleri aldı ve kendisine 2010-2015 yılları arasında eğitimlerinde asistanlık yaptı. Bu eğitimlerde kazandığı tecrübeler, yoganın kendisine getirdiği bedendeki hislerin farkındalığının, yaşadığı ilişkilerin içine taşınmasına ve böylece hayatının her anına yayılmasına kapı açtı.

Bütün bu tecrübeler Faruk’un yogaya bakışını ve öğretme şeklini genişletti. 2010 yılında stüdyo derslerini vermeye başladığı dönemde kendi yoga kamplarını yapmaya başladı. 2013 yılında Yoga Hocalık Eğitimleri vermeye başladı. 2014 yılında kendi markası olan IFEELYOGA’yı kurdu. Faruk IFEELYOGA markasının altında verdiği eğitimlerde, yoga asana uygulamasını aktif dans meditasyonları, aile dizimi, grup çalışmaları ve ilişkilerle ilgili film gösterimleriyle birleştirerek, sanatsal bir yaklaşımla, yoganın hayatın her anında hissedilir olmasına destek sunuyor.

Jemma Moody
Teacher

Yaklaşık on yıldır bir çok yoga stili üzerine çalışmalarım oldu. 2015-2016 yılları içindeyse Faruk’la IFEELYOGA’da Hatha Yoga Uzmanlığı Programını tamamladım.

Yoga, bana kendi vücudumun sınırlarını keşfetmem ve kendi farkındalığımla temasa geçebilmem için her zaman büyük bir alan yarattı. Yoga benim için zihin, vücut ve nefesi birleştiren meditatif bir uygulama şekli. Bulunduğumuz anı deneyimleyebilmemiz adına bir seçim.

Sosyal çalışma geçmişimle yoga öğretilerini bir araya getirip, travma yaşayan insanlar için yoga konusunda uzmanlık yapmaktayım. Katılımcılar yoga pozlarını  kullanarak yaşadıkları anın deneyimini merkezlerine alıp, bu yoga pozlarıyla nasıl ilişkiye geçebileceklerine dair seçimler yaparlar. Seçim, ilişki kurma ve vücut farkındalığı, ana prensiplerimi oluşturup, çalışmalarıma ve öğretime yön verir.

Yoganın her yaşa, cinsiyete, yeteneğe ve kültüre ulaşması adına büyük bir tutkum bulunmakta. İnsanlara önyargısız, şefkatli ve açık bir alan sunarak katılımcıların daha güvende ve destekleniyor hissetmelerini sağlayıp, bu yolla da daha büyük bir değişim ve gelişim amaçlıyorum. Bu sayede öğrencilerimin kendi uygulamalarını oluşturmasına teşvik ediyor ve yogayı kendine şefkat ve şifayı gerçekleştirmek için bir araç olarak araştırmalarını sağlıyorum.